Hall of Fame Inductee List

2001 Sam Adams ’93 Football
1970 Arthur Adamson ’39 Men’s Swimming
1995 Grady Allen ’68 Football
1997 A. D. Alsobrook ’40 Baseball
1992 Shawn Andaya Pulliam ’87 Softball
1964 Frank Anderson ’57 Track & Field
2003 Mike Arthur ’90 Football
1968 James Aston ’33 Football
1974 Stanley Baker ’27 Baseball
2008 Ricky Barker ’91 Track & Field
2004 Randy Barnes ’89 Track & Field
1998 Arturo Barrios ’85 Track & Field
1976 Z. W. Bartlett ’29 Football
1993 Bubba Bean ’75 Football
1976 John Beasley ’66 Basketball
1971 Roy Bell ’31 Baseball
1965 Tyree Bell ’13 Football
1994 Emory Bellard ’78 Coach
1966 Dana Bible ’27 Coach
1994 Willie Blackmon ’73 Track & Field
2002 James Blaine ’54 Cross Country, Track & Field
2001 Robert Bonner ’78 Baseball
2006 Joe Boring ’55 Football, Baseball, Basketball
1966 Joe Boyd ’40 Football
2002 Lisa Branch ’96 Women’s Basketball
2012  Danny Briggs  Golf 
2001 Sherri Brinkman ’86 Volleyball
2006 Bob Brock Softball Coach
1993 Doug Brodhead ’75 Track & Field
2011 Chet Brooks ’88 Football
1977 Carroll Broussard ’62 Basketball
1992 Vicki Brown-Sobecki ’78 Women’s Swimming
1985 Paul “Bear” Bryant ’57 Football Coach
1998 Felix Bucek ’43 Football, Track & Field
1979 Roy Bucek ’42 Football, Track & Field
2000 Marcus Buckley ’92 Football
2003 Jesse “Red” Burditt ’47 Baseball, Basketball, Football
1975 Hershel Burgess ’29 Football
1996 John Byington ’90 Baseball
1993 Lee Caffey ’63 Football
1995 Josie Carter ’87 Softball
2000 Andre Cason ’90 Track & Field
1991 Tom Chandler ’91 Coach
2003 Suzanne Chatham ’84 Cross Country, Track & Field
1990 Ray Childress, Jr. ’85 Football
1998 Melinda Clark ’89 Track & Field
1995 Lance Cobb ’66 Baseball
1976 Bobby Conrad ’58 Football
2006 Cindy Cooper ’86 Softball
2009 Quentin Coryatt ’92 Football
2009 Winston Crite ’87 Basketball
1968 John David Crow ’58 Football
1999 Barry Davis ’76 Basketball
1965 W. F. “Buddy” Davis ’52 Basketball, Track & Field
2004 Raymond G. Deberry, Jr. ’52 Men’s Tennis
2012  Juan De La Garza  Track & Field
2006 Mark Dennard ’78 Football
1968 Charles DeWare, Sr. ’09 Baseball, Football
1978 John DeWitt ’51 Baseball, Track & Field, Basketball
1988 Curtis Dickey ’80 Football, Track & Field
1983 Arthur Dieterich ’22 Football, Track & Field
1991 Louis Dieterich ’27 Football, Track & Field
1985 Linda Donarski ’79 Track & Field
2011 Katy Doyle ’03 Track & Field
1981 Patrick Dwyer ’22 Baseball
2001 Donald E. Ellis ’54 Baseball, Football
1978 David Elmendorf ’71 Baseball, Football
1991 Ernest L. Ener, Jr. ’63 Cross Country, Track & Field
1999 RJ Englert, Jr. ’72 Baseball
2013  Jerry Fontenot ’89  Football 
2007 Casey Fossum ’00 Baseball
1989 Tony Franklin ’79 Football
1990 Shirley Furlong ’83 Women’s Golf
2003 James Gibson ’76 Baseball, Track & Field
1969 E. King Gill ’24 Baseball, Basketball, Football
2000 Aaron Glenn ’93 Football
1979 Dennis Goehring ’57 Football
1987 Cynthia Gough ’79 Softball, Women’s Basketball
2000 Jeff Granger ’94 Baseball, Football
1987 Jacob Green ’79 Football
1989 Danny Green ’46 Men’s Swimming
2008 Bobby Jack Gross ’55 Track & Field
1996 Karen ”Chief” Guerrero ’82 Softball
2012 Melissa Gulli Cook   Cross Country 
2000 Robert E. Hall ’50 Track & Field
1990 Vernon Hall ’81 Track & Field
1996 J. D. Hampton ’48 Cross Country, Track & Field
1992 Bill Hancock ’64 Baseball
1974 Edd Hargett ’69 Football
1966 Arthur H. Harnden ’45 Track & Field
1995 Lester Hayes ’76 Football
2001 Floyd Heard ’89 Track & Field
1964 Robert ”Jitterbug” Henderson ’43 Baseball, Track & Field, Football
1986 Charles E. Henke ’41 Football
2005 Gary Herrington ’59 Baseball
1973 Roswell Higginbotham ’20 Baseball, Football
2009 Greg Hill ’94 Football
1993 Stephen Alvie Hillhouse ’66 Baseball
1986 Billy Glen Hobbs ’69 Football
1967 Casear Hohn ’12 Baseball, Football
1983 C. Ray Holbrook, Jr. ’48 Track & Field
1993 Johnny Holland ’86 Football
1999 Stanley E. Hollmig ’53 Baseball, Football
2008 Daylan Holt ’01 Baseball
2010 Pattie Holthaus ’84 Softball
1965 C. Darrow Hooper ’53 Football, Track & Field
1988 James Howard, Jr. ’82 Track & Field
1980 Patrick L. Hubert ’51 Baseball
1981 Richard Hunkler ’57 Men’s Swimming
1964 Joel Hunt ’28 Baseball, Football
1968 Barlow “Bones” Irvin ’26 Football
1975 Boyce M. “Honk” Irwin ’34 Football, Track & Field
1992 Robert Jackson, Jr. ’76 Football
1967 William N. James ’48 Coach
2012 Mark Johnson   Coach 
1994 William Johnson ’24 Football
2005 Rosa Jolivet Outing ’98 Track & Field
1980 George S. Kadera ’50 Track & Field
1978 Marty G. Karow ’50 Coach
1971 Lowell ”Tiny” Keen ’22 Football, Track & Field, Basketball
2002 David Kent ’96 Tennis Coach
1989 Leslie Kerr ’81 Track & Field
1996 Stanley Kerr ’90 Track & Field
1964 John A. Kimbrough ’41 Football
2003 Anjanette Kirkland ’97 Track & Field
1996 Chuck Knoblauch ’90 Baseball
1972 Charlie Krueger ’58 Football
1995 Rolf Frank Krueger ’69 Football
1979 Sid Kyle ’26 Baseball, Basketball
2012  Lisa Langston   Basketball, Track & Field 
2013  Fabrice Lapierre ’07 Track & Field 
1973 R. Yale Lary ’52 Baseball, Football
2013 Acie Law ’07 Basketball
2006 Shane Lechler ’99 Football
1988 Paul J. Leming, Jr. ’52 Track & Field
1980 Bennie Harold Lenox ’64 Basketball
1998 Darren Lewis ’91 Football
1983 Glenn Lippman ’52 Football
1982 Jack Harold Little ’53 Football
1994 Scott Livingstone ’88 Baseball
1989 Bob Long ’69 Baseball, Football
2007 Shuon Madden ’01 Tennis
1965 Jack Mahan ’20 Football, Track & Field
1972 Randy Matson ’67 Basketball, Track & Field
1991 Tommy Maxwell ’69 Football
1966 Mike McClure Baseball
1985 Jewell M. McDowell ’52 Basketball
2010 Leeland McElroy ’96 Football
2001 Jennifer McFalls ’94 Softball
2011 Gay McNutt ’85 Softball
1975 Everett McQuillen ’20 Basketball
1998 Shelby Metcalf ’85 Basketball Coach
2010 Ray Mickens ’95 Football
1979 Curtis Mills ’71 Track & Field
1997 Marvin Mills ’71 Track & Field
1973 Thomas W. Mills ’30 Baseball, Track & Field, Football
1974 Charles Frank Milstead ’60 Football
1997 Liz Mizera ’88 Softball
1983 Monte P. Moncrief ’47 Football
1967 Wally Moon ’51 Baseball, Basketball
2005 Trey Moore ’94 Baseball
1968 Charles Moran ’14 Football
1976 A. B. Morris ’23 Baseball, Football
2008 Jenna Moscovic ’02 Volleyball
1990 R. Derace Moser ’42 Football, Track & Field
1977 W. E. Murrah ’22 Football
1999 Kevin Murray ’86 Football
2004 Mark Naftanel ’99 Men’s Diving, Men’s Swimming
1999 Ted Nelson ’65 Coach, Track & Field, Football
2004 Dat Nguyen ’98 Football
1973 Bobby Nichols ’58 Men’s Golf
1965 Homer Norton ’47 Football Coach
1987 Alfred Hill Ogletree ’52 Baseball
1978 C. E. “Pat” Olsen ’23 Baseball
1990 Steve O’Neal ’68 Football, Track & Field
1999 Chris O’Neil ’86 Men’s Swimming
2009 Roddy Osborne ’58 Football
1985 Ernest W. Pannell ’41 Football
1969 Jack Pardee ’57 Football
2000 Sonny Parker ’76 Basketball
2011 Ronnie Peret ’69 Basketball
1977 C. W. “Cotton” Price ’40 Football
1971 Marion Pugh, Sr. ’41 Baseball, Football
1979 Bob Ragsdale ’53 Track & Field
2009 Bashir Ramzy ’01 Track & Field
1984 Doug Rau ’71 Baseball
1997 Bucky Richardson ’91 Football
1994 Rod Richardson ’84 Football, Track & Field
2011 Cody Risien ’79 Football
1989 Ralph D. ”Danny” Roberts ’64 Track & Field
1969 Marshall Robnett ’41 Football, Track & Field
1984 Cullen Rogers ’42 Baseball, Football
1970 John Rollins ’17 Football
2009 John Roper ’89 Football
2010 Mark Ross ’79 Baseball
1964 Joe E. Routt ’37 Football
1981 Martin O. Ruby ’42 Football
1970 Gen. James Earl Rudder ’32 Football
2004 Bryn Blalack-Rupe ’98 Soccer
2005 Ryan Rupe ’97 Baseball
1970 Sam Sanders ’22 Football, Track & Field
1995 John D. Scoggin ’41 Baseball
2007 Jackie Sherrill Football Coach
1967 Jules Sikes ’28 Baseball, Basketball, Football
1982 Ed Simonini ’76 Football
2008 R.C. Slocum Football Coach
1971 Herbert E. Smith ’40 Football
1997 Kevin Smith ’92 Football
1969 Robert L. Smith ’51 Football, Track & Field
2008 Vernon Smith ’81 Basketball
1982 Alton Sprott ’28 Football
1982 Eugene C. Stallings ’57 Football
1998 E. A. “Joe” Staples, II ’68 Baseball
1997 Frank William Stark, Jr. ’64 Baseball
1994 Larry R. Stegent ’70 Football
1992 James R. Sterling ’42 Football
1988 Lori Stoll ’83 Softball
2004 Mike Stulce ’91 Track & Field
2005 Stacy Sykora ’99 Volleyball, Track & Field, Women’s Basketball
1977 Damon G. Tassos ’45 Football, Track & Field
1987 Loyd Taylor ’58 Football
1991 Robert H. Taylor ’43 Men’s Swimming
2002 Terry Taylor ’90 Baseball
1986 Garth Ten Napel ’76 Football
2011 Brian Thomas ’93 Baseball
1996 Charlie Thomas ’90 Coach
1986 Pat Thomas ’76 Football
2006 Rodney Thomas ’95 Football
1972 James N. Thomason ’41 Football, Track & Field
1993 C. J. “Tex” Thornton ’49 Baseball, Basketball
1989 Mark Thurmond ’79 Baseball
1966 Dick S. Todd ’39 Football, Track & Field
2007 Jason Tyner ’99 Baseball
1972 Joe Utay ’08 Football
1980 Tommie Vaughn ’41 Football
2005 Larry R. Wade ’98 Track & Field
2010 Aaron Wallace ’90 Football
1992 Guy E. Wallace ’51 Baseball
1984 Carroll Ward ’14 Football
1981 Pete K. Watkins ’43 Basketball, Track & Field
2007 Richmond Webb ’90 Football
2012  Jason Webster Football 
2013 Joe Wellborn ’66 Football 
2002 Judy Whillock ’87 Softball
1975 W. Taylor Wilkins ’36 Football, Track & Field, Basketball
2013 Clora Williams ’07 Track & Field 
1980 Fay Wilson Baseball, Football 
2010 Melanie Wilson ’00 Soccer
1974 T. F. Wilson ’24 Football
1984 H. R. Woods ’71 Track & Field
2013  Rynn Wright ’81 Basketball 
1991 Willie F. Zapalac ’43 Football, Track & Field